Prawo spadkowe Gdynia

Prawo spadkowe Gdynia

Adwokat Karol Czaplewski świadczy kompleksową pomoc prawną w sprawach spadkowych. Począwszy od stwierdzenia nabycia spadku aż po dział spadku. Pomagamy przy sporządzaniu testamentów, a także reprezentujemy Klientów przed trójmiejskimi sądami w sprawach o zachowek.

Ze śmiercią bliskiej nam osoby nieodłącznie związana jest konieczność uporządkowania spraw spadkowych. Nasza Kancelaria Adwokacka specjalizuje się w rozwiązywaniu wszelkich problemów związanych ze spadkiem.

Prawo spadkowe zawiera wiele niuansów, które wyjaśniamy w jasny i zrozumiały sposób. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na szereg pytań związanych m.in. ze spadkiem, zachowkiem, testamentem i działem spadku.

Ile trwa sprawa spadkowa?

Sprawa o stwierdzenie nabycia spadku może potrwać od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Wszystko zależy od tego, czy każdy z uczestników postępowania (potencjalnych spadkobierców) został ustalony i odebrał sądową korespondencję.

Często dochodzi do sytuacji, w której strony postępowania nie wiedzą kto jeszcze mógłby dziedziczyć i potencjalni spadkobiercy są poszukiwani za pośrednictwem komornika. Dla nieobecnych niekiedy powoływany jest również kurator. Powoduje to znaczne przedłużenie postępowania spadkowego.

Sprawa o dział spadku trwa od roku do trzech lat.

Co wchodzi w skład spadku?

W skład spadku wchodzi cały majątek zmarłego i jego długi.

Co to jest otwarcie spadku?

Według przepisów prawa otwarcie spadku to chwila, w której zmarł spadkodawca.

Jak odnaleźć konta bankowe zmarłego?

Od 1 lipca 2016 r. weszły w życie nowe przepisy prawa bankowego. Obecnie wszystkie banki i SKOK’i muszą uczestniczyć w Centralnej Informacji o rachunkach bankowych, która jest prowadzona przez Krajową Izbę Rozliczeniową. System Centralnej Informacji o rachunkach umożliwia szybkie uzyskanie informacji o poszukiwanych kontach bankowych. Na stronie internetowej www.centralnainformacja.pl możemy poczytać o tym, jak działa ten system.

W dowolnej placówce bankowej lub SKOK’u (składając odpowiedni wniosek) można uzyskać informację o rachunkach bankowych pozostawionych przez spadkodawcę. Można w ten sposób uzyskać dostęp do istotnych informacji o pieniądzach zgromadzonych na kontach bankowych przez zmarłego. Dowiemy się przede wszystkim tego na ilu kontach zmarły gromadził swoje pieniądze i w jakich bankach ma konta.

Uzyskanie szczegółowych informacji dotyczących rachunku, takich jak stan konta (saldo konta) – możliwe jest wyłącznie w placówce banku lub SKOK’u, w którym rachunek jest prowadzony.

Jak zlokalizować testament i majątek spadkowy?

Sporządzając testament u notariusza można wpisać sporządzony dokument testamentu do Notarialnego Rejestru Testamentów (NORT). Znajdujące się w rejestrze testamenty mogą zostać w szybki i prosty sposób odnalezione przez osoby zainteresowane spadkiem.

Co się stanie gdy sporządzimy nieważny testament?

W przypadku sporządzenia nieważnego testamentu o sposobie podziału spadku zadecydują przepisy ustawy, a nie autor testamentu.

Podatek od sprzedaży nieruchomości. Ile trzeba czekać ze sprzedażą mieszkania, aby uniknąć podatku?

Od 1 stycznia 2019 r. zdecydowana większość właścicieli, którzy odziedziczyli mieszkanie lub działkę nie musi czekać 5 lat, by sprzedać nieruchomość i uniknąć obowiązku zapłaty podatku.

Od początku 2019 r. pięcioletni okres, po upływie którego można sprzedać nieruchomość bez konieczności zapłaty podatku dochodowego, liczy się od daty jej nabycia lub wybudowania przez zmarłego spadkodawcę, a nie od dnia jego śmierci.

Co z firmą po śmierci przedsiębiorcy?

Przepisy ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw wskazują, że pozostawioną w spadku firmą może od razu kierować wskazana przez zmarłego osoba.

Do czasu zakończenia postępowań spadkowych firma może normalnie funkcjonować, zatrudniać pracowników i realizować dotychczas zawarte umowy.

Nowelizacja przepisów daje możliwość tymczasowego wykonywania praw z udziału w firmie po śmierci przedsiębiorcy, poprzez ustanowienie tymczasowego przedstawiciela.

Odrzucenie spadku po upływie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Co się stanie, gdy nie odrzucimy spadku w ciągu 6 miesięcy od śmierci?

Spadkobierca, który w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy nie złoży oświadczenia o odrzuceniu spadku, jest uznawany za przyjmującego spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas odpowiedzialność spadkobiercy za zobowiązania spadkodawcy jest ograniczona do wartości otrzymanego majątku. Przed 18 października 2015 r. spadkobierca, który nie złożył odpowiedniego oświadczenia przyjmował spadek wprost, czyli ze wszystkimi długami. 

__________________

Szukasz pomocy prawnej w sprawie spadkowej? Zadzwoń pod numer: 791 097 057. Udzielamy bezpłatnej konsultacji. Adres naszej Kancelarii: Gdynia, ul. Władysława IV 43, VI piętro.